HAVZA İHL MEZUNLARI FORUMU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Site AnasayfaAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Yüzüstü yatmak hakkında…,

YazarMesaj
NuReFşAN
Süper Üye
Süper Üye
NuReFşAN

Yüzüstü yatmak hakkında…, Empty
MesajKonu: Yüzüstü yatmak hakkında…,   Yüzüstü yatmak hakkında…, Icon_minitimeSalı Tem. 07, 2009 10:16 pm

Yüzüstü yatmak doğru mudur?
CEWAP.Yüzüstü yatmak bir mazeret bulunmadığı sürece Rasûlullah (s.a.v)’in nehyettiği bir yatış şekli olup caiz değildir. Konuyla ilgili rivayetler şöyledir:  Kays bin Tıhfe el-Gıfârî''nin babası (Tıhfe) (r.a) şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) beni Mescid-i Nebevi de yüzüstü yatarken bulup ayağıyla dürttü ve “Sana ne oluyor ki böyle yatıyorsun. Bu, Allah''ın hoşlanmadığı veya Allah''ın buğzettiği (sevmediği) bir yatıştır.” buyurdu. (İbn-i Mâce)  Ebû Zerri’l-Gıfârî (r.a) şöyle demiştir: Ben yüzüstü yatmış iken Peygamber (s.a.v) yanımdan geçti ve ayağıyla beni dürterek: “Yâ Cündübcük! Şüphesiz bu, ateş (yani cehennem) halkının yatışıdır.” buyurdu. (İbn-i Mâce)  Ebû Ümâme (r.a) şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) Mescid(-i Nebevî) de yüzüstü yatıp uyuyan bir adamın yanından geçti ve ayağıyla dürterek (adama); “Kalk, otur. Çünkü bu, cehennemî bir yatıştır.” buyurdu. (İbn-i Mâce)

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-